Önsértés
Mit nevezünk önsértésnek?
Önsértésnek nevezünk minden olyan cselekvést, amivel az érintett saját magának fájdalmat, sérülést okoz, vagdosással, falcolással, égetéssel.
Mi lehet a háttérben?
Sok fiatal azért próbálja ki az önsebzést, mert nem lát jobb utat a negatív érzései kezeléséhez.
Vannak, akik a belső ürességet szeretnék kitölteni, az érzelmi tompaságot akarják elűzni a fájdalomokozással
Szintén gyakori ok, hogy valaki az elviselhetetlennek érzett belső feszültségét így tudja csökkenteni.
Másokat a bűntudat, szégyen érzése terel az önsértés felé.
A szándékos testi fájdalom okozása adhat egy pillanatnyi megkönnyebbülést. Tűnhet úgy, hogy a fizikai seb egy röpke pillanatra elviselhetőbbé teszi a lelki kínokat.
Miért nem jó út?
- Az önsértés sosem ad valós megoldást
- Maradandó hegeket okoz
- Könnyen függőséget alakít ki
- Növeli az öngyilkosság kockázatát
Ez csak egy divat…?
Senki sem falcol, senki sem vagdossa, égeti, üti a saját testét „pusztán divatból”. Ugyanakkor a mintakövetés fontos eleme az önsebzésnek: sokan azért próbálják ki ezt a rossz utat az érzelmeik szabályozására, mert ezt látták a kortársaitól vagy online platformokon. Az önsértő magatartás egy nagyon fontos segélykiáltás! Aki jól érzi magát a bőrében, aki rendben van magával és a világgal, annak nincs szüksége ilyen eszközökre a figyelemszerzéshez. Aki egy elég jól működő családban él, vannak barátai, annak számos pozitív lehetősége van arra, hogy megélje: figyelnek rá. Emellett a nehézségeit is tudja kevésbé drasztikus módon jelezni.
Az önsértő magatartás egy nagyon fontos segélykiáltás!
Aki jól érzi magát a bőrében, aki rendben van magával és világgal, annak nincs szüksége ilyen eszközökre a figyelemszerzéshez.
Mi segít hosszú távon?
Az önsebzés hátterében lévő összetett helyzetnek feltárásához és a pozitív változások elindulásához általában szakember segítségére van szükség. A nehezen feldolgozható traumák, veszteségek, a nem megfelelően gondoskodó környezet, korábbi vagy jelenlegi bántalmazás, csecsemőkori és kisgyermekkori rossz élmények mind vezethetnek ahhoz, hogy rossz megküzdési stratégiája alakuljon ki egy gyereknek. A pszichológiai, pszichiátriai folyamatokhoz, az egyéni és családterápiához az első lépés, hogy az önsértés ne legyen tabu!