Cyberbullying, online biztonság
Mi az a cyberbullying?
Mi a célja a bántalmazóknak?
A bántalmazók, zaklatók célja a másik feletti kontroll. Ők akarnak irányítani, érezni akarják a hatalmukat. A saját frusztrációjukat, esetleg máshol kapott bántásokat, a mindenféle rossz érzéseiket, és az ezekből fakadó agressziójukat vezetik le ott, ahol nem számítanak visszatámadásra vagy másoktól jövő védelemre. A másik megalázása és ellehetetlenítése, sakkban tartása érdekében a bántalmazó sokszor álprofilok mögé bújva terjeszthet rágalmakat, élhet vissza a másik adataival, fényképeivel, manipulálhatja a közösséget úgy, hogy minél inkább egyedül maradjon az áldozat.
Kikből lesz áldozat?
Áldozat bárkiből lehet! A cyberbullying, mint bármilyen más típusú bántalmazás, soha nem az áldozat hibája, nem az ő felelőssége, nem az ő viselkedéséből fakad. Ugyanakkor vannak veszélyeztetettebb gyerekek, fiatalok. Hogy éppen ki van veszélyesebb helyzetben a bullying szempontjából, az mindig az adott közösség normáitól függ. Jellemző, hogy azok , akik bármilyen szempontból eltérnek a többségtől, kilógnak a sorból, akikhez valamilyen előítélet köthető, hamarabb válnak áldozattá.
Mitől más a cyberbullying, mit az offline bántalmazás?
A cyberbullying az áldozatnak gyakran nagyobb szenvedést, több rossz érzést, több és tartósabb negatív következményt jelent.
- Egyrészt a nagyobb közönség miatt, azáltal, hogy az interneten a bántó, megalázó, visszaélő tartalmak gyorsan terjednek.
- Másrészt az online bántalmazás időben, térben kevéssé behatárolható, az áldozat érthető módon azt éli meg, ennek sosem lesz vége.
- Továbbá a cybertérben még kisebb a felelős felnőttek rálátása a tizenévesek közötti történésekre, és sokszor nagyon sokat késik az, hogy valaki segítő szándékkal beavatkozzon egy durván jogsértő, bántalmazó folyamatba.
Hogyan lehet a cyberbullyingot megelőzni?
A bullyinghoz hasonlóan a cyberbullying is akkor gyakori, ha a közösségben nincs elfogadás, türelem egymás felé, ha sok a feldolgozatlan feszültség és rossz érzés, és ha egyeseknek az a gondolata, majd rosszabb esetben a tapasztalata is, hogy következmények nélkül megtehetik, hogy bántanak valakit. Ebből fakadóan a legjobb megelőzés a pozitív értékrendű, megtartó, elfogadó barátságos közösségek léte, és az, ha mindenki számára egyértelművé tesszük, hogy a másik megalázása, fenyegetése, zaklatása, rágalmazása nem fér bele, ezt senkinek sincs joga megtenni a másikkal.
Milyen veszélyei lehetnek még az internetnek?
A cyberbullying jellemzően kortársak között zajlik, de sajnos gyakran szembesülhetünk azzal is, hogy az interneten rosszszándékú felnőttek is bántalmazóként lépnek fel gyerekekkel szemben: visszaélnek a bizalmukkal és kihasználják őket.
Ennek a két legveszélyesebb formája:
- a grooming, amikor egy felnőtt behálózz, becserkész egy gyermeket,
- és a szextortion, amikor az elkövetők erotikus képeket csalnak ki, majd az azokkal visszaélve fenyegetnek zsarolnak gyerekeket, fiatalokat.